חיפוש

מחפשים עבודה? טיפים והכוונה למעצבים מתחילים שנמצאים בתהליך חיפוש עבודה בהייטק

אם בדיוק סיימתם ללמוד ואתם מרגישים קצת אבודים בכל הנוגע לחיפוש עבודה, הגעתם למקום הנכון! אז מי שלא מכיר אותי נעים מאוד אני רביד :) לעולם העיצוב נחשפתי בגיל 12 כשאבא שלי שם לי ביד דיסק של פוטושופ ואמר לי שאם אני רוצה בוק בת מצווה, אז אני אהיה זו שתעצב אותו לעצמי. מפה לשם התחיל לו רומן סוער ביני לבין התוכנות של אדובי.

היום אני בת 28 עובדת בעבודת חלומותי כמעצבת מובילה בצוות UI UX בחברת משחקים. החלטתי לכתוב את הפוסט הזה כי זה מה שאני הייתי רוצה לקרוא לפני מסע הראיונות הארוך שעברתי בתחילת הדרך שלי. מקווה לחסוך לכם תסכול מיותר ולפזר מעט את הערפל.קצת אחרי שהשתחררתי מהצבא, התראיינתי לתפקיד הראשון שלי בעיצוב בתעשיית ההייטק. היה לי ניסיון כשכירה רק שנה ובתור מעצבת גראפית לפרינט, לא היה לי תואר או כסף לתואר ולקורס הכנה לתואר, תיק העבודות שלי לא היה ממוקד כלל, אבל מה כן? אהבה מטורפת לתחום! ידעתי פוטושופ ואילוסטרייטור, דיי טוב ועשיתי כמה קורסים של לינדה וכמה עבודות קטנות במקביל ללימודים במגמת גרפיקה בתיכון. באותה תקופה כסף לא עניין אותי כלל, לי לא היה אכפת לעבוד גם בחינם. הייתי ברבק לקבל כל עבודה ורק בשביל הניסיון. כבר אז היה לי מספיק ביטחון לקרוא לעצמי מעצבת ועם קורות חיים דלים בניסיון, השגתי את העבודה הראשונה שלי בהייטק.


אז איך עשיתי את זה? נתחיל בזה שהבנתי משהו מאוד חשוב - הבנתי מה קריטי ללקוחות באמת. קריטי להם למצוא מעצב טוב ששולט בכלים. ניסיון תעסוקתי ותואר, מקטין את הסיכוי שהלקוח יחווה תסכול מקצועי מהמעצב שהוא גייס, אך רבים מהם רוצים עבודה בזול או מוכנים לתת צ׳אנס למעצב מוכשר עם פוטצניאל.


טיפ 1 - תבינו מה יענה על הצרכים של הלקוח הפוטנציאלי שלכם לפני שאתם מתחילים לעבוד קשה על תיק עבודות. זה יעזור לכם מאוד להתמקד במהלך הבניה שלו ולהבין מה אתם צריכים בשלבים הבאים.

איך מתכוננים לראיון עבודה בהייטק?

טיפ 2 - תבררו כמה שיותר פרטים על החברות בהם אתם מעוניינים לעבוד.

כדאי גם לנסות את המוצרים/השירותים שהחברה מציעה אם יש לכם אופציה כזאת.

בחלק מהמקרים ישאלו אתכם אם שמעתם על החברה וברוב המקרים יספרו לכם עליה בכל מקרה. אחרי שהבנתם מה אופי המוצרים או השירות ומי הקהל. נכון לבדוק גם מי המתחרים ואיך עובדים המוצרים/שירותים שלהם. במילה אחת - מחקר!

מחקר יתן לכם תמונה ברורה יותר של השוק ויחזק את הביטחון שלהם בכם ואת הביטחון שלכם בהם גם כן.


טיפ 3 - תעזו לשאול את המראיין שאלות לגבי התנאים שלכם ותכתבו לעצמכם אותם על דף עוד לפני הראיון. לא רק תנאי השכר, תשאלו גם על הנסיעות, שעות העבודה, ההפסקות, אופי העבודה וכל דבר שחשוב לכם. תזכרו שלא רק הם מראיינים אתכם, גם אתם מראיינים אותם.

דרישות

סביר מאוד להניח שהחברה שאתם מתראיינים אליה תציין מה הם הדרישות לקבלת העבודה במודעת הדרושים. אז תקראו אותה טוב, הבינו את הדרישות ועל כמה מהן אתם עונים.


כמעט בכל עבודת עיצוב הדרישות הם:

1. שליטה באחת או יותר מתוכנות העיצוב המובילות בשוק

2. ניסיון של מספר שנים

3. תיק עבודות מעודכן

4. תעודה או תואר בחלק מהמקרים

שימו לב - הדרישות האלה הם לא קיר. לא פעם מצאתי את עצמי עוברת ראיונות על אף שלא היה לי הרבה מהדרישות, תנסו מקסימום תצליחו :)


טיפ 4 - השקיעו בעיצוב של קורות החיים והתאימו אותו לשפה העיצובית של האתר, כלומר מתגו את עצמכם.
ככל שתיק העבודות והעיצוב של קורות החיים יהיו מושקעים יותר, הסיכוי שיחזרו אליכם למרות שאתם לא עונים על חלק מהדרישות יגדל. גם רשת חברתית עם הרבה עוקבים או מעודכנת בעבודות יכולה לעשות רושם טוב על המגייסים.

מה יהיה בראיון עצמו?

צוות קריאייטיב בחברות שונות מורכב שונה. זה תלוי במוצר, בשיטת העבודה המקובלת שם ובגודל החברה. כשמתראיינים לחברות בינוניות עד גדולות נהוג לעבור מספר ראיונות.


ראיון עם ראש הצוות

לעיתים הוא יהיה ארט דיירקטור או מעצב בכיר כזה או אחר. המטרה של הראיון הזה היא גם באמת לבדוק את הרמה המקצועית שלכם וגם לראות אם הכימיה הראשונית עובדת. לרוב הוא ישאל על העבודות שביצעת, כמה זמן לקח לך לעבוד עליהם, מה היה אופי העבודה, עם איזה כלים עבדת וירצה לשמוע ממך מה הייתה המחשבה מאחורי העיצוב.

בסיום החלק הזה, תקבלו מבחן עיצוב עם דדליין של כמה ימים.


טיפ 5 - תראו 3 כיוונים שונים לעיצוב ורצוי שאחד מהם יהיה דומה למוצר שלהם, אבל ראשית צרו דוגמא אחת טובה מהר.

טיפ 6 - התייעצות לגבי המבחן עם אנשי מקצוע. גם בעבודה זה יהיה חלק מתהליך העיצוב. נסו לשמור על סדר במסמך ולהעביר אותו במייל מסודר באנגלית ואם סיימתם לפני הזמן יופי, אם לא, בקשו תוספת זמן.

ראיון עם HR

הראיון הבא יהיה ראיון שיבדוק את הכישורים החברתיים שלך. כנראה שתפגוש מראיינת אחת או 2 והם ישאלו אותך על עצמך. יבחנו את שפת הגוף שלך, את הביטחון שלך בדברים שאתה מספר ואפילו חלקם ינסו להוביל את השיחה למקומות לא סימפטיים. כמובן שזה תלוי באופי ובגישה של המראיינת.


טיפ 7 - הגיבו בשלווה ובביטחון לשאל