top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תAnorma Lee

עזבו כסף, תלמדו לייצר זהב קודם:)

בתחילת דרכי נהגתי לומר לעצמי שאני ממש מוכשרת, זאת על אף ולמרות שאפשר היה להפחיד ילדים קטנים עם היצירות חסרות הטעם שלי מאותה התקופה. אפשר לומר שהיחס בין מה שיש לי ללמוד, למה שידעתי על העבודה כמעצבת, היה זהה ליחס בין תפוז לכדור הארץ. אז ניגשתי עם האף המורם שלי ללקוחות והתחלתי לנהל מו"מ על פרוייקטים שגדולים עלי. עד כאן - זאת הגישה הנכונה למי שרוצה להכנס לשוק כל כך עמוס ותחרותי!

הבעיה שלי לא הייתה בגישה אלא בדרך!

טעות נפוצה של מתחילים והראשונה שאני עשיתי בעצמי - הייתה לנסות למצוא את הדרך הנכונה לבד ולא לשאול את מי שכבר השיג את המטרה. חשוב להתייעץ עם האנשים הנכונים. אני למשל התיעצתי עם כל האנשים הלא נכונים שאני מאוד אוהבת - כמו למשל להתייעץ עם חברים בפייסבוק ולא עם מומחים ובעלי קבוצות רלוונטיות או עם הורי וחברי, שאלתי אותם כיצד לתמחר עבודות שמעולם לא עשיתי ואני בספק אם הם עשו. ואז תמחרתי מהבטן מה שנקרא. ואחרי כמה חודשים של המון מו"מ עם לקוחות ומעט מאוד תוצאות שהייתי מרוצה מהם, התחלתי לחשוב מה בעצם גורם לדברים לזוז כל כך לאט. והמסקנות בעיני היו שוות זהב, כי הן היו שוות ליטרלי כסף שיכולתי לחיות ממנו שמעצבת ללא ניסיון תעסוקתי מוכח וללא תעודה ממוסד נחשב.

למה לטפס במדרגות כשאפשר לעלות במעלית?

אל תהיו פראיירים! אל תקחו כסף. כן כן מה ששמעתם! אם המטרה שלכם היא להרוויח כסף מעבודה בעיצוב אז המרדף שלכם לא צריך להיות אחר הכסף. המרדף שלכם צריך להיות אחרי הדרישות שלמענם לקוחות מוכנים לשלם כסף. יש כל כך הרבה דברים שחשובים יותר מהכסף בתחילת הדרך שלכם כמעצבים. ואתם יודעים מה הקטע הכי מדהים? הרבה יותר קל להשיג את הדרישות האלה כשמפסיקים לחשוב על כסף ומתחילים לחשוב על עיצוב. כמות הניסיון והידע שתרכשו בדרך הזאת שווה המון כסף וחוסכת המון זמן. עשו טובה לעצמכם וקחו את המעלית לפסגה בזה שבתחילת הדרך, תעצבו בחינם. חינם השתגעת!? שימו לב, לא כל דבר. רק מה שאתם צריכים בתיק העבודות שלכם. אני החלטתי שכל עבודה ראשונה שאני לוקחת בתחום שאין לי ניסיון בו היא חינם. אני רק לומדת עליה, את הניסיון שלי אדע לתמחר בהמשך לפי משך זמן העבודה והמחיר המקובל בשוק. זו רק דעתי כמובן :)

אומנם חשוב להתמקד, אבל יותר חשוב לדעת במה.

ככל שתהיו ממוקדים יותר, ככה הסיכוי שלכם להצליח הוא גדול יותר. לפני שאתם מתמקדים על תחום אחד בעיצוב. אני מציעה שתנסו לקחת פרוייקטים מסוגים שונים. זאת בכדי להבין מה אתם כן אוהבים ומה לא מדבר אליכם. חשוב להבין שעיצוב הוא תחום המכיל בו מגוון רחב של תפקידים שהדרישות בהם משתנות מתפקיד לתפקיד.

טוב לקחתי כמה פרויקטים שונים בחינם! עכשיו אפשר לקחת כסף?

גם אם לקחתם ארבעה פרוייקטים מסוגים שונים ואתם כבר מרגישים שאתם יודעים למה אתם מתחברים.

זה לדעתי עדיין לא הזמן להתחיל לתמחר. זה הזמן לבנות תיק עבודות מרשים ולהחליט בדיוק מה מתמחרים ובמי אתם מתחרים. זוכרים שזה שוק תחרותי?

תתרכזו כרגע בניסיון להתמחות בתחום שאליו התחברתם - אם אהבתם עיצוב UI וUX (עיצוב ממשקים וחוויה) ועיצבתם עד כה רק אפליקציה אחת. אז אולי הייתי מחכה קצת עם האגו שרוצה את הכסף. אם יש לכם כבר 4 ואפילו לקחתם כמה גרושים על הניסיונות הראשונים שלכם, שאפו! כל ניסיון יעשה אותך חכם יותר. נגיד, כבר הבנת שלא כדאי לך להציע את עצמך בזול כבר? תעלה את ערך המוצר שלך ותמכור את עצמך בהוגן. כי זה גם היחס שתקבל מהלקוח. מה זה הוגן? - המחיר שמקובל בתחום שבחרת לשעה ותואם את היכולות שלך ביחס לניסיון המקצועי שלך.


על מה לקוחות מסתכלים?

אכפת ללקוחות ולמגייסות בהייטק בעיקר: עם מי עבדת; כמה זמן עבדת; כמה אהבה ודביקות יש לך לתחום שלך; איך אתה מקבל ביקורת; איך אתה מסתדר בעבודת צוות; מה הכישורים המקצועיים שלך; מידת השליטה שלך בתוכנות ובעיקר מה הם החולשות והחוזקות שלך בעיניך.

ככל שתשקיע יותר זמן ומאמץ במקצועיות שלך, יש לך יותר סיכוי לדרוש יותר כסף בתעשיה. לא רק לימוד כלים מקצועיים, היכרות שטחית עם המקצועות שעוטפים את התחום שלך יעזרו לך לקבל תמונה ברורה יותר על המקצוע וגם לעשות רושם טוב על הדרך.


ועכשיו שאתם כבר מתחילים להיחשף, לא תראו ללקוח שלכם גם את הפוסטר לסרט סטודנטים ואת העטיפה לאלבום של להקת אינדי שעשיתם נכון? כי הוא בטח ירצה לראות כמה דוגמאות לאפליקציות. מבינים? כי זה מה שהלקוח הזה מחפש. נחשו מה ?! אין דרך מהירה לבנות תיק עבודות.

אז אוהבים לעצב אפליקציות? תצטרפו לאהקאתונים, תכירו מפתחים שבונים אפליקציה מהצד לכיף שלהם ותעצבו איתם לכיף שלכם. זו אחלה דרך להרוויח עוד כמה אפליקציות שוות לפני שאתם רצים לתמחר שוב.


דו״ח רווח והפסד מאימוץ הגישה שלי:


רווחים:

  • תיק עבודות עשיר ממוקד ומקצועי שנעשה מתוך ניסיון אמיתי של עבודה אינטנסיבית מול לקוחות.

  • ביטחון עצמי כמה עבודות בנושאים שפחות מדברים אליכם, אבל טוב לדעת שעשיתם מה שיכולתם בשביל לדעת בשביל לדעת שאתם לא מעוניינים לעצב כאלה יותר. אולי עבודות עיצוב שלא רלוונטיות ישמשו אתכם בעתיד. מי יודע!

  • ממליצים תמיד יהיו בין כל החלאות כמה חברים שלכם שימליצו עליכם לכל חבר שצריך מעצב.

  • זמן טוב זה לא שתוכלו להרוויח זמן אבל תוכלו לחסוך לכם המון ממנו במרדף ממוקד אחר הדברים הנכונים וזה משמעותית טוב יותר מאשר לחסוך כסף.

  • תתמחרו בהמשך ללא בעיה וגם תשיגו עבודות שוות אתם תכירו את הזמן שזה לוקח, את המאמץ שזה דורש מכם, את סוג העבודה, את המתחרים שלכם, את השפה המדוברת במו"מ מהסוג הרלוונטי אליכם ואולי בכלל תרצו להיות שכירים :)

  • ידע מניסיון הוא ידע שלא תרכשו בשום מוסד אקדמאי לצערי. על כך נאמר אין חכם כבעל ניסיון וזאת גם אחת הסיבות שדורשים ניסיון כמובן כמעט בכל משרת עיצוב. לא לדאוג! יש לא מעט פעמים שתיק עבודות מוצלח ומקצועיות מנצחים את הדרישה של כמות מוגזמת של ניסיון (אני אומרת את זה מניסיון חח) ואני מאוד ממליצה ללכת ללמוד במוסד אקדמאי בכל מקרה לכיף - שם תרכשו ידע מסוג אחר שללא ספק יתן לכם יתרון על אחרים וגם תעודה.

הפסדים:

  • 300 שקל ממישהו שמתקמצן לשלם הרבה והוא יקח אותך בלי הניסיון הדרוש

  • כאב לב מיותר אגו מחוסן תכלס זה לא חיסרון אבל אפשר לחסוך את החיסון הזה? יש עקרונות שלא שווים שתהרוג את עצמך בשבילם טוב? תתגבר על זה שאתה צעיר ותתמחה לפני שאתה מתמחר.

תרגישו חופשי לפנות אלי בכל נושא או בקשה - אתם יכולים להגיב פה או לפנות אלי באופן פרטי, מה שנוח לכם יותר.

בהצלחה!


145 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
Post: Blog2_Post
bottom of page